Desiderata piątek, 11 grudnia 2009

Pangloss zaś powiadał niekiedy do Kandyda:

— Wszystkie wydarzenia wiążą się z sobą na tym najlepszym z możebnych światów; ostatecznie, gdyby cię nie wykopano z zamku nogą za afekt do panny Kunegundy, gdybyś nie popadł w ręce Inkwizycji, nie zwędrował pieszo Ameryki, nie postradał wszystkich baranów z krainy Eldorado, nie jadłbyś teraz tutaj kandyzowanych cedratów i pistacji.

— Masz słuszność — odparł Kandyd — ale trzeba uprawiać nasz ogródek.

***

Największą mądrością człowieka jest czerpanie mądrości od mądrzejszych od siebie. Potrzebna jest do tego jedynie świadomość własnej małości w obliczu kosmosu wiedzy i ludzkiego doświadczenia oraz potrzeba doskonalenia. Bez tego nikt nigdy niczego nie zaczerpnął.

A ja jestem szczęściarą. Pracuję w zawodzie, w którym na co dzień wykładam mądrości różnych narodów, tłumaczę idee dzieł i przemyślenia podmiotu lirycznego. W tej wielkiej skarbnicy myśli ludzkiej, jaką jest literatura, znajdziemy receptę na każdą przypadłość duszy. Na miłość i zawód, na przygnębienie i melancholię, frustrację, desperację i na gniew bezbrzeżny jak morze. Na bezradność w starciu z głupotą świata, ze złem, z absurdem egzystencji wreszcie. Przepraszam, na to ostatnie nie ma recepty, ale świadomość tego też może być pociechą.

Wrócę. Albo pójdę dalej. Wygram, choćbym przegrała. Bo wierzę, że jest jakiś metafizyczny zbieg losów, bo jest jakaś karma człowieka, która stawia na jego drodze dobrych i złych ludzi, a jego samego na innych drodze. I każdy z tych ludzi jest w ostatecznym rozrachunku ważny, chociaż najważniejsi są ci, którym kiedykolwiek mogliśmy zaufać. I zawsze najważniejszą wartością dla mnie będzie drugi człowiek, jedyny powód istnienia, moja próba, jedyna miara wszechrzeczy. A miarą mojej wartości jest to, ilu mam tych bliskich, i ilu mam tych, którzy zaufali mnie.

I to właśnie od przyjaciół dostałam dobre słowa w ostatnich miesiącach. I także te oto słowa:

Ludzie są nierozsądni, nielogiczni, samolubni;
kochaj ich mimo wszystko.

Jeśli czynisz dobro, ludzie oskarżą cię o ukryte egoistyczne pobudki;
czyń dobro mimo wszystko.

Jeśli osiągniesz sukces, zyskasz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów;
osiągaj sukcesy mimo wszystko.

To, co dzisiaj zrobiłeś dobrze, jutro będzie zapomniane;
rób dobrze mimo wszystko.

Uczciwość i szczerość sprawiają, że będziesz słaby;
bądź uczciwy i szczery mimo wszystko.

To, co budujesz latami, może być zniszczone przez jedną noc;
buduj mimo wszystko.

Ludzie naprawdę potrzebują pomocy, ale będą cię atakować, jeśli im pomożesz;
pomagaj mimo wszystko.

Daj światu, co masz najlepszego, a dostaniesz od świata po głowie;
daj światu, co masz najlepszego

mimo wszystko.

***

Bo trzeba uprawiać swój ogródek.

***