Przed świętami ludzie mają zawsze mnóstwo problemów. Zobaczyc cud...Jednym z nich jest kondycja zwierząt w szopce.

O co chodzi? Chodzi o szopkę na świeżym powietrzu, ustawioną w Słupsku, z menażerią egzotycznej maści, taką jak: lamy, osły, kuce i owce. No, może owce już nie tak egzotyczne.

Święta Bożego Narodzenia mają swoją tradycję. Podobno w Wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem, aniołowie zstępują i wszyscy ludzie są braćmi. Tak mówią podania ludowe. Rzeczywistość nie potwierdza tych danych,  no ale w coś trzeba wierzyć. Dlatego ludzie bacznie przyglądają się zwierzętom, założywszy, że pozostałych cudów raczej nie będzie.

Średniowieczny zwyczaj szopek narodził się trochę teatralnie, jako spektakl wędrownych kolędników, potem rozpowszechnił w kościołach w  XIII wieku, ale teraz idea powróciła do rynków, sklepów i targowisk, normalna kolej rzeczy. Bo szopka była zawsze elementem świątecznego widowiska. Można przyjść, pociągnąć osła za ogon i usłyszeć, jak wydaje odgłos paszczą. Można sypnąć w lamę śnieżkami i poczekać, czy się wkurzy. Zabawa na cztery fajerki.

Zieloni protestują, że zwierzętom jest zimno. Gdyby było to w lipcu - proszę bardzo. Można ciągnąć za ogon.  Inicjatorzy szopki podkreślają, że otrzymują dziesiątki tysięcy gratulacji od zadowolonych ludzi i że znają swoje zwierzaki z imienia.  Lamy nic nie mówią, przynajmniej na razie.

A ja sobie myślę, że współczesny człowiek niczym nie różni się od tego sprzed wieków. Że natura tłumu jest ciągle taka sama: popatrzeć, pocieszyć się w zbiegowisku, rozerwać się widokiem krwi, trupów, śmierci i drastyczności. Że idea intelektualnej idei bóstwa - metafizycznego Absolutu - jest temu tłumowi tak bardzo odległa, jak fizyka kwantowa. Wiara w cud narodzin Dzieciątka - nie ostoi się bez wizualizacji.

Święta to czas w obszarze sacrum, przeznaczony na odpoczynek i zabawę, owszem, ale i na kontakt z duchowym wymiarem. Gdzie współczesny człowiek zgubił swoją duchowość? Gdzieś między Biedronką a Atlas Areną. Ustawianie gigantycznych szopek duchowości nie zapewni.

Wesołych świąt wszystkim życzę.

A tu:  link do szopki wokół szopki