Po studniówce niedziela, 21 stycznia 2007

Studniówką żyje się w szkole około miesiąca: dwa tygodnie przed i dwa tygodnie po. Tuż przed trzeba dokonać gorączkowo ostatnich zakupów, umówić fryzjera (nawet chłopaki, rzecz jasna), przygotować program studniówkowy, a przede wszystkim zdobyć partnera (partnerkę), jeśli się nie ma stałej pary. W naszej szkole jest z tym nieco problemów, gdyż deficyt dziewcząt jest zauważalny, więc chłopaki popadają czasem w postawę abnegacji: “Skoro wszystkim na tym zależy, to właśnie mnie nie”. I potem siedzą na studniówce przy stole, rozgladają się naokoło konspiracyjnie i równie konspiracyjnie wychylają coś w ukryciu. To coroczny standard “męskich” zachowań, sporadycznych, tajemnych i obarczonych poczuciem winy. (A dobrze im tak!) “Nie mam partnerki, bo ja jestem macho.” Chlup! Nie to mnie jednak w tym roku zadziwiło.
Studniówka odbywała się w fatalnym klubie Oskar, mieszczącym się w pokomunistycznym “kontenerze blaszanym”. Po ścianach i lustrach ściekała skraplająca się para wodna, przypalony bigos uwieczniał się w powietrzu, a zespół, przygrywający do kotleta, ilością decybeli zagłuszał swoje marzenia o sławie i lepszym życiu. Ale ja nie zamierzam krytykować organizacji, bo sama się do niej nie przyczyniłam, więc jako osobie zaproszonej - nie wypada. Ja chcę pochwalić młodzież za poloneza, gronu podziękować, że program satyryczny odebrało z właściwą sobie wielkodusznością, a przede wszystkim chcę skupić uwagę na zmianie obyczajów młodzieży.
Jeszcze rok temu wspólne palenie z nauczycielami przy popielniczce w szatni było nie do pomyślenia. Pamiętam, że rzekłam moim wychowankom, że muszą na tę noc wyleczyć się z nałogu i nie stawiać mnie w głupiej sytuacji, żebym nie musiała też nerwowo reagować i psuć sobie zabawy. Taki był warunek i wszyscy się do tego zastosowali. Skąd w ogóle wiedziałam, że palą? Nie tylko stąd, że to naprawdę banalne dla osoby posiadającej powonienie - rozpoznać palacza. Rownież stąd, że wcześniej zaprosili mnie na jedną z osiemnastek i wtedy niektórzy wyciągnęli papierosy. Ponieważ po pierwsze: ja też paliłam; po drugie: zaproszenie było dowodem zaufania - nie miałam żadnego ruchu. Natomiast na studniówce - zastosowali się do reguł.
Cóż wydarzyło się w tym roku? Młodzi ludzie, świadomi obecności dwudziestu nauczycieli, w tym pani dyrektor i swoich wychowawców, stanęli w kółeczku wokół popielniczki i stworzyli smog godny tego nad Tamizą. Kiedy pogoniłam towarzystwo, obrzucili mnie niechętnym i nieco zdziwionym spojrzeniem.
O, nie, misie pluszowe! Nie daję zgody na to, że czarne jest białe!

Komentarze [2] do “Po studniówce”

Pamiętam swoją studniówkę, było za głośno, żeby czytać, co niezmiernie mnie denerwowało.

Nie podchodziłbym tak idealistycznie do minionych osiemnastek.

Ależ ja nie mam złudzeń, że zawsze istniało jakieś podziemie! Nauczyciele zwykle nie wiedzą tego, co dzieje sie w toaletach, po kątach, za rogiem. Ale to właśnie o to chodzi: tym razem młodzież stwierdziła, że nie ma czego ukrywać. Tu jest opisywana przeze mnie różnica.