Wypadek poniedziałek, 22 stycznia 2007

Niedzielny konkurs na Wielkiej Krokwi w Zakopanem skończył się dramatem czeskiego skoczka. Nieszczęśliwy skok, poryw wiatru i upadek zarejestrowały kamery. Człowiek staczał się po zeskoku jak manekin, widzowie zamarli, a on nie otrzepał się potem i nie wstał, tylko pozostał na śniegu. Na telebimach i ekranach telewizyjnych publiczność napawała się powtórkami upadku w zwolnionym tempie, ukazującymi każde drgnięcie, każde odbicie się od podłoża, każdy piruet masakrowanego ciała. Myślałam, że zwymiotuję. Odeszłam od telewizora i przestałam oglądać konkurs. Dla mnie się skończył. I to nie z powodu upadku Jana Mazocha, tylko właśnie przez te sadystyczne powtórki. Do końca dnia można było obejrzeć je jeszcze wielokrotnie we wszystkich wiadomościach. Dziś - są na wszystkich portalach internetowych jako minifilmiki do pobrania.
Mam wrażenie, że jeszcze w XX wieku wykształcił się nowy gatunek człowieka: homo macabricus, żywiący się krwią, padliną i tragedią. Obrzydliwy ten typ zamieszkuje głównie klimatyczną strefę umiarkowaną, a zatrudniony bywa w dużych agencjach prasowych i telewizyjnych. Ma skłonności sadystyczne: czerpie satysfakcję z mdłości widza. Jest rodzajem wampira, który zaraża przez ukąszenie. Rośnie więc grono równie obrzydliwych oglądaczy, którzy tymi powtórkami właśnie się napawają. Co jakiś czas zapotrzebowanie na makabrę zwyżkuje - i wtedy fotografuje się kieszonkowym aparatem stracenie terrorysty albo zamieszcza film z ucinania głowy zakładnikowi przez jakiegoś terrorystę.
I tu moja puenta: Nie widzę żadnej różnicy między okrucieństwem tego terrorysty, a okrucieństwem tego, który to ogląda. Howgh.

Komentarze [2] do “Wypadek”

 1. Rafał, IIc pisze:

  Mnie podobna refleksja nasunęła się po lekturze “Aniołów i demonów” Browna. Dokąd zmierza ten świat? …

 2. Awicenna pisze:

  To przede wszystkim “oglądacze”.

  “Błogosławię zło, na ekranie niebieskim, z dźwiękiem tak klarownym, jak klarnet Mozarta,
  Sięgam po kolejną porcję krwi i krzyku,
  stamtąd gdzie akurat ginie trzystu Spartan.”

Zostaw komentarz